Jak usunąć chwasty z trawnika

Nie tylko rolnicy potrafią się zdrowo denerwować obecnością chwastów. Oczywiście w ich przypadku są one najpoważniejszym problemem, albowiem mogą prowadzić do całkowitego załamania finansowego gospodarstwa. Duża liczba chwastów wywołuje duże straty, których na szczęście można uniknąć, stosując kilka znanych rozwiązań. Jeśli jednak posiadamy trawnik i chcemy, aby był on równie piękny jak pole uprawne, także musimy zwrócić uwagę na zagrożenie płynące ze strony chwastów.

Ma ono kilka wymiarów. Trawa jest rośliną, która do rozwoju potrzebuje odpowiedniej dawki składników odżywczych, a te kryją się nigdzie indziej jak w glebie. Właśnie z niej zielona darń czerpie fundamentalne pierwiastki – azot, fosfor oraz potas. Tak się składa, że chwasty również są łase na te dobra, więc jeśli pojawią się na trawniku, zaczną stopniowo drenować ziemię z jej zasobów.

Dla trawy może to oznaczać problemy w rozwoju, a czasami trawnik może całkowicie zmarnieć. Nikomu tego nie życzymy, ale ignorując obecność chwastów, trzeba się z tym liczyć. Jak temu przeciwdziałać? Sporo da nam już właściwe przygotowanie przyszłego trawnika przed wysiewem. Przekopując ziemię możemy zniszczyć część chwastów, które już się tam ukryły i czekały na dogodny moment do wzrostu.

Te, które już są widoczne, można usuwać ręcznie lub za pomocą odpowiednich narzędzi. Tu jednak musimy liczyć się z tym, że skuteczność zabiegu okaże się ograniczona. Najbardziej efektywną metodą walki z chwastami zarówno na trawniku, jak i na polu jest stosowanie oprysków na bazie herbicydu.

You may also like...