Środek do zwalczania chwastów

Jak pokonać zachwaszczenie pól i tym samym podnieść wydajność swoich upraw? Zadanie nie zawsze jest proste, choć trzeba podkreślić, że współcześni rolnicy mają znacznie większe możliwości niż kiedyś. Musimy zdać sobie sprawę z faktu, że przed laty jedynymi sposobami radzenia sobie z chwastami było ich ręczne wyrywanie lub bronowanie ziemi. Przy spełnieniu pewnych warunków dawało się tym sposobem uzyskać jakieś efekty, aczkolwiek uprawy były bardzo narażone na straty.

Obecnie arsenał w ręku gospodarzy jest naprawdę pokaźny. Kluczowym i przełomowym osiągnięciem nauki na polu walki z chwastami było wynalezienie herbicydów. Te chemiczne mieszanki zawierają substancje aktywne odpowiedzialne za likwidację chwastów.

Plusem preparatów wysokiej jakości jest to, że działają punktowo – zabijają chwasty, ale obchodzą się łagodnie z innymi roślinami. Dzięki temu oprysk środkiem chwastobójczym nie zaszkodzi samym uprawom, nawet jeśli zastosujemy go w fazie liścienia, co przed laty było nie do pomyślenia.

Aktualnie na rynku mamy naprawdę szeroki wybór herbicydów, z których poszczególne mieszanki są dostosowane do zwalczania określonych typów roślin. Można wymienić tutaj produkty, które radzą sobie z chwastami jedno- oraz dwuliściennymi, z odmianami wrażliwymi, średnio-wrażliwymi czy odpornymi. Zazwyczaj wytwórcy wymieniają z nazwy gatunki chwastów jakie powinien zwalczyć ich preparat. Należy kierować się tymi informacjami przed rozpoczęciem oprysku na polu a także zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne. Deszcz, duża wilgotność powietrza oraz intensywne nasłonecznie uniemożliwiają wykonanie bezpiecznego zabiegu.

You may also like...